nie: 09:00 - 21:00; Najbliższa niedziela (27.06): handlowa en

Zaczytane ławki

Data dodania: 2 czerwca 2021

Do 5 września zapraszamy na wystawę pt. „Zaczytane Ławki”. Ekspozycja składa się z trzech ławek zatytułowanych „Mózg”, „W pustyni i w puszczy” oraz „Wśród Planet”, stworzonych przez polskie artystki. Ta niezwykła wystawa miejskich mebli w kształcie otwartych książek ma skłonić do zatrzymania się w codziennym pędzie i chwili odpoczynku na ławkach z bezpłatnym dostępem do utworów literackich. Wystawa wspiera działania społeczne Fundacji Zaczytani.org, która jest pomysłodawcą Zaczytanych Ławek.

 

Czytanie daje nam dużo radości i przynosi wiele korzyści. Wciągająca lektura rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację, relaksuje, pogłębia wiedzę, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, ćwiczy myślenie analityczne oraz podnosi empatię. Dzieci, którym czyta się książki, dużo szybciej się uczą i mają lepsze wyniki w szkole. Wspólne czytanie umacnia także więź z rodzicem. Do ogólnopolskiej akcji „Zaczytana Wystawa” aktywnie włączyło się również nasze Centrum, by wspólnie z jej organizatorem, Fundacją Zaczytani.org, zachęcać naszych klientów oraz mieszkańców Bydgoszczy do częstszego spędzania czasu z książką.

 

W ramach zaplanowanej wystawy przed naszym Centrum pojawią się trzy Zaczytane Ławki – „Mózg”, „W pustyni i  w  puszczy” oraz „Wśród Planet”. Każda ławka w kształcie otwartej książki to niepowtarzalny projekt, skierowany do dzieci i dorosłych. Ich autorkami są znane osoby ze świata kultury i zasłużone dla polskiej literatury dziecięcej: Kinga Kulawiecka, Alicja Kocurek i Katarzyna Głowa.

 

Za pomocą Zaczytanych Ławek można wsłuchać się w książkę. Przy każdej z ławeczek znajduje się kod QR umożliwiający pobranie bezpłatnego audiobooka. Artystyczne instalacje o niezwykłym designie z pewnością skłonią przechodniów do zatrzymania się na chwilę, a być może dla części zwiedzających staną się też źródłem inspiracji i zachęcą do sięgnięcia po tę lub dodatkową lekturę.

 

Wystawa Zaczytanych Ławek będzie dostępna od 5 czerwca do 5 września w godzinach funkcjonowania Centrum. Koszt ekspozycji zasili budżet na utrzymanie bibliotek i czytelni tworzonych przez Fundację Zaczytani.org w placówkach pomocowych i przyszpitalnych.

 

Ławeczki zlokalizowane są na placu przed wejściami od strony ul. Jagiellońskiej.