nie: 09:00 - 21:00; Najbliższa niedziela (27.06): handlowa en

Focus na naturę!

Data dodania: 18 maja 2021

Czy można żyć bliżej natury na co dzień? Można i to mieszkając w mieście pełnym zgiełku – co udowadnia nasze Centrum swoją eko-realizacją. Już teraz staliśmy się miejscem przyjaznym nie tylko dla klientów, ale też dla jerzyków, wróbli, nietoperzy, jeży i owadów. Zamontowaliśmy właśnie budki lęgowe i domki, w których znajdą schronienie pożyteczni, mali przedstawiciele świata zwierząt. Nowe miejsca pozwolą im na bezpieczne i spokojne osiedlenie się w nich, bez ryzyka utracenia lęgu.

 

Wiele owadów, ptaków, a także małych ssaków co roku bezskutecznie szuka miejsc do rozrodu. W rozrastających się miastach, osiedlowych ogrodach i skwerach coraz trudniej im znaleźć bezpieczne schronienie. Innowacyjnym pomysłem jest tworzenie nowych, zastępczych miejsc lęgowych i schronień dla zwierząt, często na nietypowych, jednak zasiedlanych przez nie chętnie obszarach, należących do publicznej przestrzeni miejskiej.

 

Z taką właśnie inicjatywą wyszło nasze Centrum, które zamontowało na elewacji galerii budki lęgowe dla ptaków oraz postawiło na swoim terenie domki dla owadów i małych ssaków. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie odbudowy populacji miejskich ptaków objętych ochroną gatunkową ścisłą i owadów oraz propagowanie wrażliwości i empatii wobec żywych stworzeń. W ramach projektu powstało 30 skrzynek dla jerzyków, 5 budek dla wróbli i 5 schronów dla nietoperzy, a także dom dla rodziny jeży; na schronienie mogą liczyć także owady – biedronki, trzmiele, dzikie pszczoły, a nawet motyle – dla których stanął hotel. Jerzyki i wróble pełnią ważną rolę w ekosystemie, gdyż przyczyniają się skutecznie do zmniejszenia ilości m.i.n. komarów bądź meszek. Nietoperze, jeże oraz owady to również pożyteczne stworzenia, które żywią się dokuczliwymi latem insektami oraz ślimakami, żerującymi na roślinach ozdobnych i uprawnych.

 

Wdrażany eko-projekt nie jest wyjątkiem, gdyż CH Focus od wielu lat udziela się w akcjach ekologicznych na rzecz lokalnej społeczności oraz z powodzeniem realizuje własną inicjatywę „pszczelą”. Od dwóch lat na dachu centrum handlowego znajduje się pasieka, w której mieszka około 360 tysięcy pszczół. W sześciu ulach owady znalazły schronienie i warunki do rozwoju, co zaowocowało, po pierwszym roku istnienia pasieki, zbiorem 90 kilogramów wielokwiatowego miodu, które przeznaczono na cel charytatywny. Działanie zostało także wsparte przez Urząd Miasta Bydgoszczy m.in. poprzez przyłączenie centrum handlowego Focus do międzynarodowego projektu BeePathNet, zachęcającego między innymi do odwiedzenia ciekawych miejsc na Pszczelej Ścieżce w regionie. Znajdują się na niej punkty na terenie miasta Bydgoszczy związane z owadami, dla których edukacja i ochrona środowiska stanowi element ekosystemu.

 

Projekt to element programu Atrium Razem, którego celem jest wsparcie i integracja lokalnej społeczności oraz wspólne budowanie przyjaznego środowiska rozwoju.