mon: 09:00 - 21:00; next sunday (21.07): non-trading day pl

Fotorelacja z wernisażu “Opowieści dwóch światów”

News date: 5 March 2019

Ekspresyjne rzeźby z drewna prowadzą nas przez dwa światy. Pomimo indywidualizmu w podejściu do rzeźby i wybieranych tematów, w pracach Marcina Myśliwca i Piotra Worońca widzimy pierwiastek wspólny. Dzieje się tak dzięki spotkaniu, jakiego doświadczyli na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, i przyjaźni trwającej od ponad dziesięciu lat. Piotr pokazał Marcinowi nowe rzeźbiarskie szlaki w drewnie, a potem zaprosił go do wspólnej pracy przy Exodusie i na kolejne plenery rzeźbiarskie realizowane przy ULRA.

Marcin Myśliwiec inspiruje się motywami rodem ze średniowiecznych bestiariuszy, w jego pracach obecny jest symbolizm i melancholia. Ważnym dla niego twórcą jest Francisco Goya, którego prace są swoistym oknem na świat nadprzyrodzony.

Piotr Woroniec odwołuje się do codzienności i sztuki ludowej, w alegoryczny sposób przekazuje ważne treści. Bliska jest mu twórczość Antoniego Rząsy, Władysława Hasiora czy Tadeusza Kantora.

Dla obu artystów ogromną rolę w procesie twórczym odgrywa muzyka. Ich rzeźby mają w sobie jakiś rodzaj patyny, zapisanej historii, pochodzącej z wyobraźni lub z własnych doświadczeń. Mimo pewnego uproszczenia formalnego, są pełne życia i ekspresji. To realne postaci zamieszkujące równoległe światy.”

(Anna Sołtysik)

MARCIN MYŚLIWIEC – Urodzony w Jaśle w 1983 roku. Studiował na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na kierunku Grafika, dyplom zdobył w 2012 roku. Absolwent Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Mieszka i pracuje w Mielcu.

PIOTR WORONIEC – Urodzony w Giżycku w 1955 roku. Od 1995 członek Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Mieszka i pracuje w Woli Sękowej na Podkarpaciu.