sob: 09:00 - 21:00; Najbliższa niedziela (17.10): niehandlowa en

 

W lepszą stronę zakupów – zrównoważona moda

 

Zrównoważona moda wkracza do marek, które znacie i lubicie. Ale co właściwie oznacza to pojęcie? Zakłada zmiany w procesie pozyskiwania materiałów, produkcji i sprzedaży w trosce o naturę i ludzi. W jej definicji mieszczą się: ochrona środowiska, sprawiedliwość społeczna i ekologia, czyli… lepsze wybory zakupowe!

 

 

 

 

Podobno małe kroki czynią wielkie zmiany, dlatego zachęcamy do bardziej świadomych decyzji. Zobaczcie nasz przewodnik i dowiedzcie się, jak wprowadzić ubrania z recyklingu, organiczną bawełnę czy zasady garderoby kapsułowej do swojego codziennego życia.

 

 

Ubrania z recyklingu

W 2020 roku Virgil Abloh, dyrektor kreatywny domu mody Louis Vuitton, dał przykład innym markom pokazując, że da się stworzyć kolekcję, korzystając prawie w 100% z ubrań z poprzednich sezonów. Tylko 2 kreacje spośród 52 nie wpisały się w recykling. W myśl slow fashion coraz więcej firm nadaje drugie życie odpadkom poprzez zbiórki odzieży i przetwarzanie jej na nowe tkaniny. Spoglądając na metki w Waszych ulubionych sklepach rozglądajcie się za charakterystycznymi oznaczeniami i dołóżcie swoją cegiełkę do rozwoju mody cyrkularnej (zamkniętego obiegu). Ubrania z recyklingu najczęściej stworzone są z poliestru czy bawełny. W przypadku tej drugiej pamiętajcie jednak, że aby mogła Wam dłużej posłużyć, jej wartość nie powinna przekraczać 20% składu. Dzięki temu włókna w t-shircie czy koszuli są bardziej trwałe.

 

Naturalne materiały

Krok w dobrą stronę to już coś więcej niż ograniczenie foliowych opakowań. Eco-friendly zmiana zaczyna się na plantacji bawełny czy lnu oraz w hodowli owiec (szukaj pojęcia mulesing free – delikatnego traktowania zwierząt) czy jedwabników. Część marek stosuje wegańskie i ekologiczne skóry, wykonywane z ananasa (Pinatex), jabłek, a nawet kukurydzy! Jeśli tylko nie zmagasz się z alergią, wprowadź do swojej szafy następujące materiały:

biodegradowalne i przyjazne dla Twojej skóry. Poza tym cieszą się np. właściwościami termoregulacyjnymi czy wysoką higroskopijnością. A to znaczy, że nie będzie Ci w nich za ciepło czy za zimno, bo odprowadzają wilgoć z ciała i zapewniają przewiewność. Naturalne materiały nie wykluczają zaawansowanych technologii. Jeśli na metce natrafisz na słowa Tencel™, Refibra™, Ecovero™ i Modal™, możesz mieć pewność, że włókna celulozowe użyte w ich produkcji pochodzą z drzew uprawianych w zrównoważony sposób.

 

Ponadczasowa szafa

XXI wiek to era SMART. Wszystko, czym się otaczamy, powinno być inteligentne i użyteczne. Nie inaczej jest z modą! Rozwiązaniem na współczesne kwestie środowiskowe i dążenie do wypełnienia misji „zrównoważona moda dla każdego” jest umiejętne komponowanie ubrań i dodatków. Przestrzegaj tych 5 punktów! Ponadczasowa szafa charakteryzuje się:

  1. Rzeczami dopasowanymi do Twojego stylu życia i potrzeb, a nie dress codu czy czyichś oczekiwań.
  2. Zestawami na każdą okazję – według idei garderoby kapsułowej. Zacznij od porządków w szafie, spisz listę niezbędnych zakupów. Wybierz produkty w taki sposób, by dowolnie można je było ze sobą łączyć.
  3. Dobrej jakości ubraniami, które zostaną z Tobą na dłużej. Uzupełnisz je bieżącymi w danym sezonie trendami.
  4. Kolorami, które lubisz.
  5. Metkami – znajdziesz tam wskazówki, jak prawidłowo dbać o rzeczy.

 

Zrównoważona moda

Czy wiesz, że… tradycyjny proces produkcji jeansów pochłania tyle wody, ile trwających po 6 minut 200 pryszniców? Fashion Revolution dodatkowo podaje, że w skali globalnej aż 20% zanieczyszczeń wody jest wynikiem farbowania tekstyliów. Zrównoważona moda dąży do tego, by nie tylko ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, ale także pozbyć się środków chemicznych i zoptymalizować procesy produkcyjne (w tym emisję Co2), jednocześnie zwiększając jakość powstałych ubrań. Dzięki temu są trwalsze!

Zwróć uwagę na certyfikaty w modzie. Każdy z nich ma znaczenie! GOTS poświadcza o tym, że surowce do materiału są bez pestycydów i innych szkodliwych chemikaliów, nawozów sztucznych czy GMO. Z kolei Fair Trade jest synonimem zatrudnienia ludzi w poszanowaniu ich praw pracowniczych i nieangażowania do pracy dzieci oraz bezpiecznych warunków w fabrykach czy na plantacjach.

 

Moda przyjazna dla przyrody i portfela. Wybierając produkty z poniższych linii sprawiasz, że branża odzieży i akcesoriów zmierza w lepszą stronę mody. Kierunek jest już wytyczony, czas na Twój mały krok!

Pamiętaj:

  1. Czytaj metki – skład ubrania, sposób pielęgnacji (czy możesz je prać, czy oddawać np. do pralni chemicznej).
  2. Wybieraj takie rzeczy, które posiadają certyfikaty, np. GOTS, Oeko-tex czy Lenzing Ecovero.
  3. Sprawdzaj kraj pochodzenia, szukaj oznaczeń made in EU lub made in Poland.
  4. Postaw na naturalne materiały: m.in. bawełnę, len, wełnę.
  5. Nie obawiaj się ubrań powstałych z recyklingu.

 

 


 

Mówią o nas

Duża biedronka świeżo czysto miła obsługa
Radosław Dembski
Radosław Dembski
11:58 15 Oct 21
Wszystko co potrzeba dla domu dla ciebie 😀 polecam
ELŻBIETA SZAŁECKA
ELŻBIETA SZAŁECKA
05:32 15 Oct 21
Still a great choice of shops, but some places hat to shut down caused by Covid.
Stefan Oeknigk
Stefan Oeknigk
16:29 14 Oct 21
Bardzo duże i dobrze zaopatrzone centrum handlowe
Mikolaj MatuszkiewicZ
Mikolaj MatuszkiewicZ
14:40 14 Oct 21
Dużo fajnych sklepów
Alaire
Alaire
14:32 14 Oct 21
Nwm ale fajne się chodzi
arti 909
arti 909
12:24 14 Oct 21
Podobnie jak w pomorskiej brak mydła.
Przemysław Małecki
Przemysław Małecki
08:52 14 Oct 21
Bardzo przyjemna galeria, dobrze rozmieszczone sklepy, więc można intuicyjnie wyszukać sklep z asortymentem, który nas interesuje nie znając planu galerii.
Kaja
Kaja
05:06 12 Oct 21
Centrum handlowe. Jedna z bardziej kameralnych i fajniejszych. Nadal jednak centrum handlowe.
Bartosz Kuchta
Bartosz Kuchta
04:36 12 Oct 21
Polecam, począwszy od dogodnego parkingu po wybór sklepów, nie da się wyjść z pustymi rękami, zawsze się znajdzie coś do kupienia😊, czysto, przestronnie, fajna galeria👍
Hanna Sikorska
Hanna Sikorska
04:31 09 Oct 21
4/5 Ponieważ Zielone Arkady mają 5/5.
Unknown K
Unknown K
20:33 07 Oct 21
Fajna duża galeria, dużo sklepów. Polecam
It's me
It's me
14:14 07 Oct 21
Odkąd zrobili czasowe miejsca parkingowe łatwiej o miejsce do zaparkowania , wszystkie sklepy "pod ręką"
Ha Tfu
Ha Tfu
22:52 06 Oct 21
Centrum handlowe blisko centrum miasta oraz dworca PKS. Myślę że jest to bardzo dobry punkty do robienia zakupów.
Joanna Kosyń
Joanna Kosyń
09:52 06 Oct 21
spoko i fajne rozwiązanie z parkingiem
ENIGMA enigma
ENIGMA enigma
09:11 05 Oct 21
Piękna galeria czysta zadbana warto odwiedzić to miejsce
Andrzej Wozniak
Andrzej Wozniak
17:39 04 Oct 21
Dużo modnych marek, czysto, bezpiecznie, blisko centrum
Dorota Kuszaj
Dorota Kuszaj
17:20 04 Oct 21
Duży parking, dużo sklepów, restauracje. Tylko kupować i jeść 😄. Jak kogoś nogi rozbolą to można do kina iść odpocząć...i od nowa heh.
Phoenix Trade
Phoenix Trade
05:19 02 Oct 21
Są parkingi na samochody ale lepiej dojechać tramwajem lub autobusem. Dużo sklepów dla facetów.
Piotr Nowak
Piotr Nowak
02:14 02 Oct 21